בלוג

גמילה מקנאביס – זה קשה, אבל אפשרי

ישנן מאות גישות להתמודדות עם התמכרות וכל התמכרות היא עולם ומלואו שדורש התייחסות פסיכולוגית מעמיקה, מודעות, היכרות עם השפעות החומר אליו מכורים ועוד. בהתמכרות לקנאביס, בשונה מהתמכרות לסמים מסוג אחר ישנה בעיה כפולה. ראשית, כמו סמים אחרים ההתמכרות משפיעה באופן דרמטי על חייו של המכור, שהתלות בסם, משתלטת אט אט על חלקים הולכים וגדלים מחייו.

אך לא כמו התמכרות לסמים אחרים, כשאדם מתמכר לקנאביס יכול לעבור לעתים זמן רב, רב מדי, עד שסביבתו תשים לב שבכלל יש בעיה. זאת בשל התפיסה הרווחת כי קנאביס זהו "סם קל", לא מסוכן, ואפילו "טוב לבריאות", שאין בו סכנה. הדיון הציבורי המתגבר על לגליזציה והאישור שהשימוש בקנאביס מקבל באמצעי התקשורת, ברשתות החברתיות ובמקהילה הרפואית, רק מגבירים את הבעיה. עבור האדם המכור, התפיסה החברתית המתוארת יכולה להיות לא פחות מהרסנית ולהרחיק אותו מגמילה מקנאביס.

אם הגעת עד כאן ומצאת עצמך מזדהה עם המתואר, כנראה שאתה נמצא בנקודה קריטית, בה ישנו חלון הזדמנויות לשינוי. אל תטעה, חלון ההזדמנויות לא ארוך. אם אתה מזהה בעצמך כרגע פתיחות לשינוי, אם אתה שומע בתוכך קול חלוש שמבקש החלמה, אם אתה מרגיש שאתה רוצה לאחוז מחדש בחייך ולהיגמל, עכשיו זה הזמן לעשות זאת.

איך נראית גמילה מקנאביס?

גמילה מקנאביס מורכבת משיטות רבות ומגוונות שמתמקדות בשינוי התנהגותי עמוק, הכרה בבעיה, התבוננות עליה ומתוך אלה, בחירה בדרך אל השינוי. המשותף לגישות השונות של גמילה מסמים ואלכוהול הוא שכולן מבוססות מדעית ומוכחות כאפקטיביות. הן זמינות בבתי חולים או במסגרות מותאמות וישנם אנשי מקצוע מנוסים רבים שיכולים לעזור.

מהו טיפול קוגנטיבי התנהגותי ואיך הוא יכול להשפיע על גמילה מקנאביס?

הטיפול הקוגנטיבי ההתנהגותי, המוכר גם כ-CBT, מאפשר למטופל להתבונן בדפוסיו והתנהגויותיו ולעשות שינוי עמוק בדפוסי המחשבה המעודדים את ההתמכרות. ההתמכרות לקנאביס היא התמכרות פסיכולוגית, המתאפיינת באמונה של האדם המכור שהוא "זקוק לקנאביס". כדי להתמודדות עם אמונות אלה, יש להצליח להבין את דפוסי המחשבה היוצרים אותן ולהיות מוכנים לספר סיפור חדש.

12 השלבים לגמילה מקנאביס

שיטה בדוקה נוספת לגמילה היא שיטת 12 השלבים. מרכזה של השיטה הוא שינוי מהותי באורח החיים, שינוי הרגלים חברתיים ומערכות יחסים שיכולים לאפשר בסופו של דבר גמילה ושינוי ארוך טווח.

בחרו את השיטה המתאימה לכם לגמילה מקנאביס עוד היום

ישנן עוד גישות ושיטות רבות לגמילה. כדי לבחור את השיטה המתאימה לכם כדאי להתייעץ. פנו עוד היום לגורם מקצועי שיוכל לעזור לכם לתפוס את חלון ההזדמנויות ולעשות שינוי משמעותי בחייכם.

למידע נוסף אודות גמילה מקנאביס גלשו לאתר https://www.goldcenter.org.il/

דילוג לתוכן